School Life

Meet The Team

GSM Dr Gemma Smith Headteacher
RTH Mrs Rachael Thompson Deputy Headteacher (Progress & Attainment)
AWE Mr Ashley Weatherhogg Deputy Headteacher (Teaching & Learning)
JCR Mr Jonathan Crook Senior Assistant Headteacher (Pastoral & Safeguarding Lead)
JVH Miss Julia Hanson Senior Assistant Headteacher (INVICTUS Director of Science, Head of Science and Discovery Faculty & Data Lead)
JCR Mr Jonathan Crook Senior Assistant Headteacher (Pastoral & Safeguarding Lead)
MWA Mr Matthew Ward SENDCO & Deputy Safeguarding Lead
JSS Mrs Joanna Stokes Head of Sixth Form
SCO Mr Stuart Coggins Assistant Headteacher (Acting Head of Year 11)
MAS Mr Matt Askin Head of Year 10
RDA Miss Rachael Davies Head of Year 9
STH Miss Sophia Thandi Head of Year 8
RTE Miss Rebecca Thornthwaite Head of Year 7  & Transition
Support Team Members – General / Specialist Support
DBA Mrs Di Bate Admin & Learning Mentor
KCA Mrs Karen Campion Assistant SENDCO Facilitator
ADA Mr Ashley Dainty Inclusion Assistant
LGA Mrs Lucy Garvey Pastoral Support Assistant
EGN Mrs Elaine Green Pastoral Support Assistant
EKE Mrs Emma Kerin Inclusion Assistant
AMI Mrs Amanda Mitchell Inclusion Assistant
JWE Mrs Jo Weaver Director of Inclusion
CWI Miss Claire Wilkinson Inclusion Assistant
AWO Mrs Amanda Woodus Careers and Year 11 Support
SWI Mrs Sarah Williams Pastoral & Inclusion Support Officer
SDA Miss Sophie Dalton Head of House (Drake House)
LGL Miss Lauren Glover Head of House (Raleigh House)
LNI Miss Leighann Nicklin Head of House (Fiennes House)
JPE Miss Jade Perry Head of House (Scott House)
JCA Mr Jason Carr Assistant Headteacher (Head of Faculty)
NGI Ms Natalie Gillan Second in Faculty
LHA Miss Lydia Hackett
SJA Miss Sophie Jackson
JPE Miss Jade Perry
JSS Mrs Jo Stokes
JOR Mr Joel Orton Technician
AGU Mr Andy Gubby Computer Science Co-ordinator
JCR Mr Jonathan Crook
JRI Mr Jonathan Riley
LFE Mrs Lindsay Fellows Head of Faculty
KGA Mrs Kerri-Anne Garland Second in Faculty
AWI Miss Alannah Wilkes Reading & Literacy Advocate
SDA Miss Sophie Dalton
NDE Miss Naomi Deasey
LGL Mrs Lauren Glover
STH Miss Sophia Thandi
LDE Miss Laura Dean Head of Faculty
RDA Miss Rachel Davies
ESA Miss Ellie Sadler
LSH Miss Laura Shelton
RTE Miss Rebecca Thornthwaite
MWA Mr Matt Ward
AWE Mr Ashley Weatherhogg
DKH Mrs Dee Khakh Assistant Headteacher (Head of Faculty)
MFE Miss Marella Fellows Second in Faculty
LPA Miss Laura Parkes
LWA Mrs Loretta Ward
SST Miss Simone Stoddard
RBL Mrs Ruth Blake Assistant Headteacher (Head of Faculty)
RWI Miss Rachel Williams Second in Faculty
AFO Mr Alex Ford
GHO Mrs Gina Hobbs
LNI Miss Leighann Nicklin
LRO Mr Lee Roberts
PWA Mr Pete Walters
JBE Mrs Jayne Bevan Head of MFL
ABA Mrs Angela Barley
MSY Miss Marina Sylla
KTO Mrs Kate Tomlinson
JBR Mrs Jo Brotherton Head of PE
MAS Mr Matt Askin
LGO Mrs Louise Golden
RHY Mr Ryan Hartlebury
GLE Miss Gemma Lee
HVA Mrs Holly Vardill
JVH Miss Julia Hanson Senior Assistant Headteacher (Head of Faculty)
NHA Mrs Mrs Narinder Hardawa Second in Faculty
LBA Mrs Leah Bannister Second in Faculty
AAD Mr Anthony Adams
DBU Mr Dave Butler
SCO Mr Stuart Coggins
JCO Mr John Cowling
CPA Mrs Clare Paskin
RSE Mr Ravi Sehmbi
NSA Miss Nisba Saleem
CST Miss Candida Stevenson
RTH Mrs Rachael Thompson
CWA Mr Craig Walton
LCR Mrs Laura Cran Science Technician
JLO Mrs Jo Lovell Science Technician
JKI Mrs Julia Kirkham Food Technology Technician
DCA Ms Davina Cameron Admin Assistant & SEN/WEX/Library Admin
GDI Miss Grace Dickens Admin Assistant & Attendance/Medical
RHI Mrs Ree Hickman Headteacher’s P.A.
SHI Mrs Sarah Hill Admin Assistant & Post 16 Administrator
DIN Mrs Debra Ingram Admin Assistant & Pastoral Support Administrator
DMC Mrs Debbie McDonald Finance, Administration & Operations Manager
HNE Mrs Helen Needham Admin Assistant & Cover/Finance
MOL Mrs Maxine Oliver Reprographics Technician
JPA Mrs Julie Parker Receptionist – pm
APA Mrs Amanda Parsons Receptionist – am
JPR Mrs Jenna Price Admin Assistant & Students Reception/Data Officer
CRI Mrs Cathy Riley Curriculum and Examinations Officer
JSM Mrs Julie Smith Senior Finance Support Officer
Barbara Hodgkins Cleaning Supervisor
Audrey Blower
Jackie Dalton
Carol Egan
Josephine Johnson
Deanne Jones
Mandy Lammas
Beverley Legg
Tracy Oakes
Michelle Siverns
JHS Mrs Jenny Harris Cover Supervisor
DJO Mr Dan Jordan IT Technician
Mrs Samantha Smith Mealtime Supervisor
Mrs Glenis O’Sullivan Mealtime Supervisor
Mrs Kerry Smith Mealtime Supervisor
PDU Mr Phil Dutton Site Supervisor
JYO Mr Jayson Young Caretaking Co-ordinator